A rocket is fired vertically from the ground. It moves upwards with a constant acceleration `10m//s^(2)` after 30 sec the fuel is finished. After what time from the instant of firing the rocket will attain the maximum height? `g=10m//s^(2)`:-
A. 30s
B. 45s
C. 60s
D. 75s

8 views

1 Answers

Correct Answer - C
For upward motion `rArr` velocity after 30 sec.
v=u+at
`v=0+10xx30=300 m//s`
Now fueld is finished then, time taken to reach maximum height `rArr` using v=u+at
`0=300-10xt`
`t=(300)/(10)=30` sec
So total time `=30+30=60` sec.

8 views

Related Questions