A bullet is fired vertically upwards. After 10 seconds it returnsto the point of firing. If `g = 10 m//s^(2)`, the position of the bullet after 7 seconds from the time of firing will be the same as that after time
A. 2s
B. `2.5s`
C. `3s`
D. `3.5s`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`t = 10 - 7 = 3 sec`.

5 views

Related Questions