A person of mass 940 kg and presses the button on control panel. Then lift starts moving upwards with an acceleration `1.0m//s^(2)`. If `g=10ms^(-2)`, the tension in the supporting cable is:
A. 8600N
B. 9680N
C. 11000N
D. 1200N

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`T=mg+ma=1000(10+1)=11000N`

4 views

Related Questions