A force 250N is required to lift a 1200N weight through a pulley system in order to lift the weight through 1m. The rope has to be pulled through 5. F
A force 250N is required to lift a 1200N weight through a pulley system in order to lift the weight through 1m. The rope has to be pulled through 5. Find the efficiency of the system.
5 views
1 Answers
Effeciency `cap%("out put")/("in put")xx100=("work done by load")/("work down by effort")xx100=(LX)/(EY)xx100`
Where given `E=250N, Y=5m, L=1200N, X=1m`
`cap%=(1200xx1)/(250xx5)xx100=96%`
5 views
Answered