Concentration of `Cl^(-)` ions in a solution obtained by mixing `600 ml` of `0.1 M CaXl_(2)` and `400 ml` of `0.4 M AlCl_(3)`.
A. `0.28 M`
B. `0.6 M`
C. `0.22 M`
D. `0.54 M`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`{:(CaCl_(2),rarr,Ca^(+2),+,2Cl^(-),),(0.1 xx (600)/(1000),,,,0.12 "mole",),(AlCl_(3),,rarr,Al^(+3) + 3 Cl^(-),,),(0.4 xx (400)/(1000) " mole",,,,0.48 " mole",):}`
`n_(Cl^(-)) = (0.12 + 0.48) " mole" = 0.6 " mole"`
`V_(T) = V_(1) + V_(2) = (400 + 600) mL`
= 1 litre
`M_(Cl) = (0.6)/(1) = 0.6 M`

4 views

Related Questions