The pH of a solution obtained by mixing 100mL of a solution pH of `=3` with 400mL of a solution of pH `=4` is
The pH of a solution obtained by mixing 100mL of a solution pH of `=3` with 400mL of a solution of pH `=4` is
A. `3- log 2.8`
B. `7- log 2.8`
C. `4- log 2.8`
D. `5-log 2.8 `
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`N_(1)V_(1)+N_(2)V_(2)=N_(3)(100+400)`
or `N_(3)=(0.1+0.04)/(500)=(0.14)/(500)=2.8 xx 10^(-4)M`
`pH=-log (2.8 xx 10^(-4))=4=log 2.8`
4 views
Answered