A solution is obtained by mixing 200 ml 1 M `CaCl_(2)`, 300 ml 2 M `Na_(2)SO_(4)` and 500 ml 1 M `BaCl_(2)` then which of the following is correct for the resultant solution obtained.
A. `[Cl^(-)] = 2.4 M`
B. `[Ca^(2+)] = 0.2 M`
C. `[SO_(4)^(2-)] = 0.1 M`
D. `[Ba^(2+)] = 0.5 M`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::C
`{:(Na_(2)SO_(4),+,BaCl_(2),rarr,2 NaCl,+,BaSO_(4),darr,,),(0.6 mol,,0.5 mol,,,,,,,),(0.1 mol,,-,,1 mol,,,,,):}`
`[Cl^(-)] = (2 xx 0.2 + 2) = 2.4 M`
`[Ca^(2+)] = 0.2 M`
`[SO_(4)^(2-)] = 0.1 M`
`[Ba^(2+)] = 0M`

5 views

Related Questions