Ammonia gas can be prepared by following reaction :
`CaO (s) + 2NH_(4) Cl (s) rarr 2NH_(3) (g) + H_(2)O (g) + CaCl_(2) (s)`
If 112 gm of CaO and 224 gm of `NH_(4)Cl` are mixed and 17 gm of `NH_(3)` is formed then
A. Limiting reagent is `NH_(4)Cl`
B. % yield of reaction is 25%
C. Mass of steam formed is 18 gm
D. Mass of `CaCl_(2)` formed is 55.5 gm

4 views

1 Answers

Correct Answer - B::D
`{:(CaO (s),+,2NH_(4) Cl (s),rarr ,2NH_(3) (g),+,H_(2)O (g),+,CaCl_(2) (s),),(((112)/(56) gm),,((224)/(53.5) gm),,,,,,,),(= 2 "mol",,= 4.22 mol,,,,,,,):}`
Moles of `NH_(3)` formed = 1 mol
% yield `= (1)/(4) xx 100 = 25%`
Moles of `H_(2)O` obtained `= xx (25)/(100) = (1)/(2) mol = 9 gm`
Mass of `CaCl_(2) = 2 xx (25)/(100) = 111 = 55.5 gm`

4 views

Related Questions