`224 mL` of a triatomic gas weights `1 g at 273K` and `1 atm`. The mass of one atom of this gas is:
A. `8*30xx10^(-23) g`
B. `2*08xx10^(-23)` g
C. `5.53xx10^(-23)` g
D. `6.24xx10^(-23)` g

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
224 mL of gas `X_(3)` has mass = 1 g
`:.` 22,400 mL of gas has mass
`=(1)/(224)xx22,400 = 100g`
Mass of one atom `= (100)/(3xx6.02xx10^(23))`
`= (16.61xx10^(-23))/(3)g = 5.53xx10^(-23)g`

4 views

Related Questions