If 224 mL of triatomic gas has a mass of 1 g at 273 K and 1 atm. Pressure, then the mass of one atom is
If 224 mL of triatomic gas has a mass of 1 g at 273 K and 1 atm. Pressure, then the mass of one atom is
A. `8.30xx10^(-23)`g
B. `6.24xx10^(-23)`g
C. `2.08xx10^(-23)`g
D. `5.54xx10^(-23)`g
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
No. of mol of triatomic gas
`=(224 mL)/(22400 mL mol^(-1)) = 10^(-2)` mol
No. of molecules
`= 10^(-2)"mol"xx(6.02xx10^(23)"molecules" mol^(-1))`
`=6.02xx10^(21)"molecules"`
No. of atoms `= 3xx6.02xx10^(21) = 18.06xx10^(21)`
`= 1.806xx10^(21)`
`1.806xx10^(21)` atoms has mass = 1 g
1 atom has mass `= (1)/(1.806xx10^(21))g`
`(10xx10^(-22))/(1.806)g`
`=0.553xx10^(-22)g`
`= 5.54xx10^(-23)`
4 views
Answered