Two particles are projected horizontally with same speed `30 m//s` but in opposite directions from same height at time `t = 0`. Calculate angle betwee
Two particles are projected horizontally with same speed `30 m//s` but in opposite directions from same height at time `t = 0`. Calculate angle between velocity vectors of particles at time `t = 3s`.
A. `0^(@)`
B. `30^(@)`
C. `60^(@)`
D. `90^(@)`
6 views
1 Answers
Correct Answer - D
`cos theta = (vec(v)_(1) . vec(v)_(2))/(v_(1) v_(2))`
`= ((30hat(i) - 30 hat(j)))/(30 sqrt2).((-30 hat(i) - 30 hat(j)))/(30 sqrt2) = 0`
`rArr theta = 90^(@)`
6 views
Answered