The velocities of ten particles in `ms^(-1)` are `0,2,3,4,4,4,5,5,6,9`. Calculate
(i)average speed and
(ii)rms speed
(iii) most probable speed.

6 views

1 Answers

(i) average speed ,` V_(av) = (0+2+3+4+4+4+5+5+6+9)/10 = 42/10 = 4.2ms^(-1)`
(ii) rms speed , `V_(rms) =[((0)^(2)+(2)^(2)+(3)^(2)+(4)^(2)+(4)^(2)+(4)^(2)+(5)^(2)+(5)^(2)+(6)^(2)+(9)^(2))/10]^(1//2)`
=`[228/10]^(1//2) = 4.77ms^(-1)`
(iii) most probable speed `V_(mp) = 4m//s`

6 views

Related Questions