A 0.21-H inductor and a `88-Omega` resistor are connected in series to a 220-V, 50-Hz AC source. The current in the circuit and the phase angle between the current and the source voltage are respectively. `(Use pi= 22//7)`
A. `2A, tan^(-1)3//4`
B. `14.4A, tan^(-1)7//8`
C. `14.4A, tan^(-1)8//7`
D. `3.28 A, tan^(-1)2//11`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`I_(rms)=V_(rms)/Z=V_(rms)/sqrt(R^(2)+(omegaL)^(2))=2A`
`tanphi=(omegaL)/R=66/88=3/4`

5 views

Related Questions