Two particles A & B projected along different directions from the same point P on the ground with the same speed of `70m//s` in the same vertical plan
Two particles A & B projected along different directions from the same point P on the ground with the same speed of `70m//s` in the same vertical plane. They hit the ground at the same point Q such that PQ = 480 m. Then : (Use `g= 9.8 m//s^(2), Sin^(-1) 0.96 = 74^(@), Sin^(-1)0.6 = 37^(@)`)
A. ratio of their times of flights is `4 : 5`
B. ratio of their maximum heights is `9 : 16`
C. ratio of their minimum speed during flights is `4 : 3`
D. the bisector of the angle between their direction of projection makes `45^(@)` with horizontal
6 views
1 Answers
Correct Answer - A::D
W = 9.8 N
Normal reaction `N = 10N " " therefore N gt w` there is upward acceleration
6 views
Answered