A ball is projected at some angle with ground such that it is at a particular height two times at `t = 4s` and `t = 6s`. Find the maximum height of th
A ball is projected at some angle with ground such that it is at a particular height two times at `t = 4s` and `t = 6s`. Find the maximum height of the projecticle during the motion.
A. `50 m`
B. `80 m`
C. `125 m`
D. `180 m`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`T = t_(1) + t_(2) 4 + 6 = 10s`
`10 = 2 (u sin theta)/(g) = rArr u sin theta = 50 m//s`
`H_("max") = (u^(2) sin^(2) theta)/(g) = 125 m`
4 views
Answered