A body is thrown with some velocity from the ground. Maximum height when it is thrown at `60^(@)` to horizontal is 90m. What is the height reached whe
A body is thrown with some velocity from the ground. Maximum height when it is thrown at `60^(@)` to horizontal is 90m. What is the height reached when it is thrown at `30^(@)` to the horizontal:-
A. 90m
B. 45m
C. 30m/s
D. 15m
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`h=(u^(2)sin^(2)theta)/(2g)rArrh_(1)=90=((u sin 60^(@))^(2))/(2g)`
`90=(u^(2))/(2g)xx[sqrt(3)/(2)]^(2)rArr(u^(2))/(2g)=120`
`h_(2)=((u sin 30^(@))^(2))/(2g)=120xx(1)/(4)=30m`
4 views
Answered