The maximum range of a projecitle fired with some initial velocity is found to be 1000 metre The maximum height (H) reached by this projectile is:-
A. 250 metre
B. 500 metre
C. 1000metre
D. 2000metre

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`R=(u^(2)sin 2 theta)/(g)` At `theta=45^(@)`
`R_("max")=(u^(2))/(g)=1000rArr u=100 m//s`
`rArr h=(u^(2)sin^(2)45^(@))/(2g)=(10000)/(2xx10xx2)=250m`

5 views

Related Questions