A ball released from rest from the roof of a building of height 45 m at t = 0. Find the height of ball from ground at t = 2s.
A ball released from rest from the roof of a building of height 45 m at t = 0. Find the height of ball from ground at t = 2s.
A. 10 m
B. 20 m
C. 25 m
D. 30 m
8 views
1 Answers
Correct Answer - D
Block B will come to rest when velocity of block A = velocity of block C.
`implies underset(0)overset(t)int12tdt=underset(0)overset(t)int3dt`
`6t^(2)=3t`
`t = 0, 0.5`
`therefore " "t = 0.5 sec`
8 views
Answered