A ball is dropped from the top of a building 122.5 m high. How long will it take to reach the ground? What wilt be its velocity when it strikes the ground?

5 views

1 Answers

Given: s = h = 122.5 m, u = 0,

a = g = 9.8 ms2

To find: (i) Time taken to reach the ground (t)

(ii) Velocity of ball when it strikes ground (v)

Formulae: (i) s = ut + \(\frac{1}{2}\) at2

(ii) v = u + gt

Calculation: From formula (i),

122.5 = 0 + \(\frac{1}{2}\) × 9.8 t2

t2\(\frac{122.5}{4.9}\) = 25

t = \(\sqrt{25}\) = 5 second

From formula (ii),

v = u + gt 

v = 0 + 9.8 × 5 = 49 m/s

(i) Time taken to reach the ground is 5 s.

(ii) Velocity of the ball when it strikes the ground is 49 m/s.

5 views

Related Questions