A student is able to throw a ball vertically to maximum height of 40m. The maximum distance to which the student can throw the ball in the horizonal d
A student is able to throw a ball vertically to maximum height of 40m. The maximum distance to which the student can throw the ball in the horizonal direction:-
A. `40 (2)^(1//2)m`
B. `20(2)^(1//2)m`
C. 20m
D. 80m
6 views
1 Answers
Correct Answer - D
`H_("max")=(u^(2))/(2g)=40 rArr (u^(2))/(g)=80`
`R_("max")=(u^(2))/(g)=80m`
6 views
Answered