The sulphate of a metal A contains 20% of M. This sulphate is isomorphous with `ZnSO_(4).7H_(2)O`. The atomic mass of M is
A. `12`
B. `24`
C. `36`
D. `48`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`("Mass of metal sulphate")/("Mass of metal")`
`("Eq. mass of M + Eq. mass of" `SO_(4)^(2-)`)/("Eq. mass of M")`
`(100)/(20)=(E+48)/(E)`
`5E =E+48`
`4E=48` or `E=12`
As metal sulphate is isomosphous with `ZnSO_(4).7H_(2)O`
Valency of M = Valency of Zn =2
Hence At. mass of M = Eq. mass `xx` valency
`=12xx2=24`

4 views