For `M^(2+)+2e^(-)rarrM:0.275` g of metal M is depoited at cathode on passing 1 A of current for 965 s. the atomic mass of metal M is
A. 55
B. 27.5
C. 13.75
D. 110

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Let at, mass of `M=m`
`M^(2+)+ 2e^(-)rarrm`
`2xx96500C mg`
`q=1xxt=1xx965=965C`
`2xx96500C` deposit M=mg
965C will deposit `M=(m)/(200)g`
A.T.Q. `(m)/(200)=0.275`
`m=27.5xx2=55.0g`
`therefore` At. Mass of M=55

4 views

Related Questions