Mass of copper deposited by the passage of 2 A of current for 965 seconds through a 2M solution of `CuSO_(4)` is (At.mass of Cu = 63.5)
A. `0.325` g
B. 0.635 g
C. 1 g
D. 1.2 g

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
W = ? , Z = 2 A , t = 965 sec
`W = Z xx ixx t ` , But `Z = (E)/(96500)`
[E = Eq. mass of `Cu = (63.5)/(2)` in `CuSO_(4)`, Cu is in + 2 state]
`= (63.5)/(2) xx (2 xx 965)/(96500) = 0.635` g

5 views

Related Questions