At STP 1.12 litre of `H_(2)` is obtained on flowing a current for 965 seconds in a solution . The value of current in amperes is
At STP 1.12 litre of `H_(2)` is obtained on flowing a current for 965 seconds in a solution . The value of current in amperes is
A. 10
B. `1.0`
C. `1.5`
D. `2.0`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`1.12 L H_(2) = 0.1 g eq. of H_(2)`
Q = 0.1 F = 9650 C .
Hence , `I = (Q)/(t) = (9650)/(965) = 10 A` .
4 views
Answered