A current of strength ` 2.5 A` was passed through ` CuSO_4` solution for 6 minute `265` seconds. The amount of copper deposited is (At. Of ` Cu = 63.
A current of strength ` 2.5 A` was passed through ` CuSO_4` solution for 6 minute `265` seconds. The amount of copper deposited is (At. Of ` Cu = 63. 5, 1 F = 96500 C`) .
A. `0.3175` g
B. `3.175` g
C. `0.635 g`
D. `6.35` g
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`Q = 2.5 xx 386 = 965` C
`2 F ( 2 xx 96500 C)` deposit Cu = 63.5 g
Hence 965 C will deposit Cu = 0.3175 g .
4 views
Answered