A metal nitride `M_(3)N_(2)` contains 28 % of nitrogen. The atomic mass of metal M is
A metal nitride `M_(3)N_(2)` contains 28 % of nitrogen. The atomic mass of metal M is
A. `24`
B. `54`
C. `9`
D. `87.62`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Moles of N `= (28)/(14) = 2`
Moles of metal, M `= (100-28)/(a) = (72)/(a)`
Mole ratio, `M:N = (72)/(a):2 = 3:2`
`(72)/(a) = 3`
`a = (72)/(a) = 24`
4 views
Answered