On reduction with hydrogen , 3.6 g of an oxide of metal left 3.2 g of metal . If the simplest atomic weight of metal is 64, the simplest formula of th
On reduction with hydrogen , 3.6 g of an oxide of metal left 3.2 g of metal . If the simplest atomic weight of metal is 64, the simplest formula of the oxide is
A. MO
B. `M_(2)O_(3)`
C. `M_(2)O`
D. `M_(2)O_(5)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - 3
`E=(3.2)/(0.4)xx8=64,mol.wt.=2xx32=64`
`n=(64)/(64)=1`
`therefore "Formula of metal oxide" = M_(2)O`
5 views
Answered