An unknown element forms an oxide. What will be the equivalent weight of the element if the oxygen content is 20% by weight?
An unknown element forms an oxide. What will be the equivalent weight of the element if the oxygen content is 20% by weight?
A. `16`
B. `32`
C. `8`
D. `64`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
20 g of oxygen combine with metal = 80 g
`:.` 8 g of oxygen will combine with metal `= (80)/(20)xx8=32g`
By definition, equivalent weight of metal = 32
4 views
Answered