Arsenic forms two oxides, one of which contains 65.2 % and the other 75.7% of the element. Hence, equivalent masses of arsenic are in the ratio
A. `1:2`
B. `3:5`
C. `13:15`
D. `2:1`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
In first oxide
Mass of arsenic = 65.2
Mass of oxygen = 34.8
`:.` Eq. mass of arsenic `= (65.2)/(34.8)xx8 = 14.99`
In second oxide,
Mass of arsenic = 75.7 g
Mass of oxygen = 24.3 g
`:.` Eq. mass of arsenic `= (75.7)/(24.3)xx8`
`=24.92`
`underset(("oxide I"))("Eq. mass of arsenic")" : "underset(("oxide II"))("Eq. mass of arsenic")`
`14.99:24.92`
or 3:5

4 views

Related Questions