A certain amount of a metal whose equivalent mass is 28 displaces 0.7 L of `H_(2)` at S.T.P. from an acid. Hence, mass of the element is:
A. `1.75 g`
B. `0.875 g`
C. `3.50 g`
D. `7.00 g`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Mass of `H_(2) = (0.7)/(22.4)xx2 = (14)/(224)g = 0.0625 g`
0.0625 g of hydrogen is displaced by x g of metal
1 g of hydrogen is displaced by `(x)/(0.0625)` g of metal
`:. (x)/(0.0625) = 28`
Eq. mass of metal, `x = 28xx0.0625 = 1.75g`

4 views