8.34 g of a divalent metal is oxidised by 0.680 L of oxygen (in standard conditions). Hence, atomic mass of the metal is
A. `68.7`
B. `34.3`
C. `137.4`
D. `274.7`

22 views

1 Answers

Correct Answer - C
`22.4L` of oxygen at S.T.P. = 32 g
0.680 L of oxygen at S.T.P.
`=(32)/(22.4)xx0.680 = 0.971 g`
0.971 g of oxygen reacts with 8.34 g of metal 8 g oxygen reacts with `(8.34g)/(0.971g)xx8g = 68.71`
`:.` At mass of metal `= "Eq. mass"xx"valency"`
`= 68.71xx2 = 137.42`

22 views

Related Questions