The crystalline salt `Na_(2)SO_(4).xH_(2)O` on heating loses 55.9 % of its weight. The formula of the crystalline salt is
A. `Na_(2)SO_(4).5H_(2)O`
B. `Na_(2)SO_(4).7H_(2)O`
C. `Na_(2)SO_(4).2H_(2)O`
D. `Na_(2)SO_(4).10H_(2)O`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
44.1 g of anhydrous `Na_(2)SO_(4)` are associated with `H_(2)O=55.9`g
Molar mass of anhydrous `NaSO_(4)`
`=2xx23+32+4xx16=142g`
`:.` 142 g of anhydrous `Na_(2)SO_(4)` will be associated
with `H_(2)O = (55.9)/(44.1)xx142=180g=10` moles

4 views

Related Questions