For the reversible reaction, net rate is `2NO(g)+O_(2)(g) hArr 2NO_(2)(g)` `((dx)/(dt))_("net")=2.6 xx 10^(3)[NO]^(2)[O_(2)]-4.1 [NO_(2)]^(2)` If a re
For the reversible reaction, net rate is
`2NO(g)+O_(2)(g) hArr 2NO_(2)(g)`
`((dx)/(dt))_("net")=2.6 xx 10^(3)[NO]^(2)[O_(2)]-4.1 [NO_(2)]^(2)`
If a reaction mixture contains 0.01 mol each of NO and `O_(2)` and 0.1 mol of `NO_(2)` in 1L closed flask, then above reaction is
A. shifted in forward reaction
B. shifted in backward reaction
C. in equilibrium
D. given values are incomplete
1 Answers
Correct Answer - B
`K_(c )=(k_(f))/(k_(b))=(2.6 xx 10^(3))/(4.1)=6.34 xx 10^(2)`
`Q_(c)=([NO_(2)]^(2))/([NO]^(2)xx[O_(2)])`
`=([0.1 xx 1]^(2))/([0.01]^(2)[0.01])=10^(4)`
i.e., `Q_(c )gt K`
Hence the reaction shifts in backward direction so that reaction quotient `(Q_(c ))` approaches `K_(c )`