Consider the reaction ` 2NO_((g) ) +O_(2(g) ) to 2NO_(2(g)).` if ` (d [NO_(2)])/(dt)=0.052 M//s ` then `-(d[O_(2)])/(dt)` will be
Consider the reaction ` 2NO_((g) ) +O_(2(g) ) to 2NO_(2(g)).`
if ` (d [NO_(2)])/(dt)=0.052 M//s ` then `-(d[O_(2)])/(dt)` will be
A. `0.052 m//s`
B. `0.114m//s`
C. `0.026m//s`
D. `-0.026 m//s`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`"Rate"=-(1)/(2)(d[NO])/(dt)=-(d[O_(2)])/(dt)=+(1)/(2) (d[NO_(2)])/(dt)`
`-(d[O_(2)])/(dt)=(1)/(2)xx0.052 =0.026 m//s`
5 views
Answered