For the following equilibrium reaction `N_(2)O_(4)(g)hArr 2NO_(2)(g)`, `NO_(2)` is 50% of the total volume at a given temperature. Hence, vapour densi
For the following equilibrium reaction `N_(2)O_(4)(g)hArr 2NO_(2)(g)`, `NO_(2)` is 50% of the total volume at a given temperature. Hence, vapour density of the equilibrium mixture is `:`
A. 34.5
B. `25.0`
C. `23.0`
D. `20.0`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`{:(,N_(2)O_(4)(g),hArr,2NO_(2)(g)),("Initial",1,,),("At eqm.",1-x,,2x):}`
Now, `1-x =2x implies x=(1)/(3)`
Here, `y=2`
V.D. before dissociation , `D=92//2 =46`
V.D. `after dissociation `=d `(say)
`x=(D-d)/(d(y-1))`
`implies (1)/(3)=(46-d)/(d(2-1))`
`d=46 xx 3-3d`
`4d =138`
or ` d =138 //4 =34.5`
4 views
Answered