An ac having a peak value 1.41 A is used to heat a wire. A dc producing the same heating rate will be approximately
A. 1.41 A
B. 2.0 A
C. 0.705 A
D. 1.0 A

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
The rms value of the alternating current,
`I_(rms)=I_0/sqrt2=1.41/1.41=1A`
Hence, the dc required to produce the same heating rate =1 A.

5 views

Related Questions