A body radiates heat at the rate of 50 J/s at 300 K. when the same body is at 600 K then its rate of radiation of heat will be
A body radiates heat at the rate of 50 J/s at 300 K. when the same body is at 600 K then its rate of radiation of heat will be
A. 100 J/s
B. 200 J/s
C. 400 J/s
D. 800 J/s
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`(R_(2))/(R_(1))=((T_(2))/(T_(1)))^(4)=((600)/(300))^(4)=16`
`R_(2)=16xx50=800J//s`
5 views
Answered