A 100 W sodium lamp radiates radiates energy uniformly in all directions. The lamp is located at the centre of a large sphere that absorbs all the sodium light which is incident on it. The wavelength of the sodium light is 589 nm.
At what rate are the photons delivered to the sphere ?

4 views

1 Answers

Given, `P = 100 W, lambda = 589 nm = 589xx10^(-9)m, h = 6.63xx10^(-34)J-s, c = 3xx10^(8)m//s`
No. of photons deliverd per second, `N = (P)/(E )=(100)/(3.38xx10^(-19))=3xx10^(20)` photons/s.

4 views

Related Questions