The magnetic flux through a coil is varying according to the relation `phi=(4t^(2)+2t-5)Wb`, t measured in seconds. Calculate the induced current thro
The magnetic flux through a coil is varying according to the relation `phi=(4t^(2)+2t-5)Wb`, t measured in seconds. Calculate the induced current through the coil at t = 2s, if the resistance of the coil is `5Omega`.
6 views
1 Answers
`phi=4t^(2)+2t-5`
`therefore (dphi)/(dt)=8t+2`
When `t=2s,(dphi)/(dt)=8xx2+2=18`
`therefore` Induced emf, e = 18 V
Resistance of the coil, `R=5Omega`
`therefore` Induced current through the coil, `I=(e)/(R)=(18)/(5)=3.6A`
6 views
Answered