The self-inductane of a coil having 500 turns is 50 mH. The magnetic flux through the cross-sectional area of the coil while current through it is 8 m
The self-inductane of a coil having 500 turns is 50 mH. The magnetic flux through the cross-sectional area of the coil while current through it is 8 mA is found to be
A. `4xx10^(-4)Wb`
B. `0.04Wb`
C. `0.8muWb`
D. 40 m Wb
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
Given, n = 500
L = 50 mH = `5xx10^(-3)` H
and `I = 8mA = 8xx10^(-3)A`
The magnetic flux linked with the coil is
`phi=Li=50xx10^(-3)xx8xx10^(-3)`
`=400xx10^(-6)=4xx10^(-4)Wb`
5 views
Answered