A magneting field of `1600 Am^(-1)` produces a magnetic flux of `2.4xx10^(-5)` wb in an iron bar of cross-sectional area `0.2cm^(2)`.Calculate the permeability and susceptibility of the bar.

4 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::D
`B=phi/A=(2.4xx10^(-5) Wb)/(0.2xx10^(-4)m^(2))=1.2 Wb//m^(2)=1.2NA^(-1)m^(-1)`
The magnetising field (or megnetic intensity) `H` is `1600 Am^(-1)`.Therefore, the magnetic permeability is given by-
`mu=B/H=(1.2NA^(-1)m^(-1))/(1600 Am^(-1))=7.5xx10^(-4)N//A^(2)`.
Now,from the relation `mu=mu_(0)(1+chi_(m))`,the susceptibility is given by
`chi_(m)=mu/mu_(0)-1`
We known that `mu_(0)=4pixx10^(-7)N//A^(2)`.
`:.chi_(m)=(7.5xx10^(-4))/(4xx3.14xx10^(-7))-1=596`.

4 views

Related Questions