The magnetic field of 20CGS units produces of a flux of 2400 CGS units in a bar of cross section `0.2cm^(3)` Calculate the (i) permeability and (ii) susceptibility of the bar.

8 views

1 Answers

Magnetic field,
`" " B=(phi)/(A)=(2400xx10^(-8))/(0.2xx10^(4))=1.20Wb//m^(2)`
(i) The permeability of the bar material,
`" " mu=(B)/(H)=(1.2)/(20//4pixx10^(3))=7.54xx10^(-4)H//m`
(ii) The magnetic suseptibility and permeability of a material are related with each other as,
`mu=mu_(0)(1+chi_(m))pr chi_(m)=(mu)/(mu_(0))-1=(7.54xx10^(-4))/(4pixx10^(-7))-1=599`

8 views

Related Questions