`A` jet of water having veloctiy `=10m//s` and stream cross-section `=2cm^(2)` hits a flat plate perpendicularly, with the water splashing out parallel to plate. Find the force that the plate experiences.

7 views

1 Answers

Correct Answer - 20N
Force = change is linear momentum
`F=(mv)/(t)impliesF=(V)/(t)xxrhoxxvimpliesF=a.v.rho.v implies F=arhov^(2)`
`F=2xx10^(-4)xx1000xx(10)^(2)impliesF=20N`

7 views

Related Questions