A particle starts with an initial veloctiy `(hat(i) + hat(j)) m//s` and changes it to `(3 hat(i) - 5 hat(j)) m//s` in 2 sec. What is the magnitude of displacement of the particle in 2s, if the acceleration is constant ?
A. `2 sqrt2 m`
B. `3 sqrt2 m`
C. `4 sqrt2 m`
D. `sqrt2 m`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`vec(u) = hat(i) + hat(j)`
`vec(v) = 3 hat(i) - 5 hat(j)`
`vec(s) = ((vec(u) + vec(v))/(2)) t , t = 2 sec`
`|vec(S)| = sqrt(16 + 16)`
`= 4 sqrt2 m`

4 views

Related Questions