The magnetic flux linked with a coil, in webers is given by the equation `phi=3t^(2)+4t+9`. Then, the magnitude of induced emf at t = 2 s
A. 2 V
B. 4 V
C. 8 V
D. 16 V

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Magnitude of induced emf, `e=-(dphi)/(dt)`
`=-(d)/(dt)(3t^(2)+4t+9)=-(6t+4)`
`=-[6xx(2)+4]=-16`
`therefore" "|e|=16V`

4 views

Related Questions