The flux in a closed circuit of resistance `20 Omega` varies with time according to the equation `phi = 6t^(2)-5t+1`. What is the induced current at t
The flux in a closed circuit of resistance `20 Omega` varies with time according to the equation `phi = 6t^(2)-5t+1`. What is the induced current at time `t = 0.25` second?
A. 0.5 A
B. 0.4 A
C. 0.1 A
D. 0.2 A
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`phi=6t^2-5t+1 e = -(d phi)/(dt)=-[12t-5]`
at time `t = 0.25 s, e = -[12 xx 0.25 - 5] = 2V`
`:. E=e/R=2/20 = 0.1A`.
4 views
Answered