The flux (in weber) in a closed circuit of a resistance `10Omega` varies with time t (in seconds) according to equation `phi=12t^(2)-5t+1`. What is the magnitude of induced current at t=0.25 s?
A. `2A`
B. 0.1 A
C. 20 A
D. 0.02 A

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`e=(dphi)/(dt)=24t-5=24xx0.25-5=1V`
Now, `I=(e)/(R)=(1)/(10)=0.1A`

4 views

Related Questions