The magnetic flux passing perpendicular to the plane of a coil given by `phi=6t^(2)+4t+3` Where `phi` is in milliweber and t is in seconds. What is th
The magnetic flux passing perpendicular to the plane of a coil given by
`phi=6t^(2)+4t+3`
Where `phi` is in milliweber and t is in seconds.
What is the e.m.f. induced in the coil at t=1 sec?
A. 4 mV
B. 8 mV
C. 12 mV
D. 3 mV
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`phi = 6t^(2) + 4t + 3`
`:. E = (d phi)/(dt) = 12t+4`
at `t =1, e=12+4 = 16 mV`.
5 views
Answered