An electric c urrent is passed through silver voltameter connected to a water voltmeter. The cathode of the silver voltameter is 0.108g more at the end of the electrolysis. The volume of oxygen evolved at STP:
A. `56cm^(3)`
B. `550cm^(3)`
C. `5.6cm^(3)`
D. `11.2cm^(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`("Mass of Ag deposited")/("Mass of" O_(2) "evolved")=("Eq. mass of Ag")/("Eq. mass of" O_(2))`
`(0.108)/(m(O_(2)))=(108)/(8)`
`m(O_(2))=(8xx0.108)/(108)=8xx10^(-3)g`
`32gO_(2)=22400 cm^(3)` at N.T.P.
`therefore 8xx10^(-3)g "of" O_(2)=(22400)/(32)xx8xx10^(-3)cm^(3)`
at N.T.P.
`=5.6cm^(3)` at N.T.P.

4 views

Related Questions