A current of 0.4 ampere is passed for 30 minutes through a voltameter containing `CuSO_(4)` solution. The weight of Cu dpeosited will be
A. 3.18g
B. 0.318g
C. 0.296g
D. 0.150g

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`Q=1xxt=0.5xx30xx60=900C`
`Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu`
`2xx96500C` deposit `Cu=63.5g`
`therefore 900C` will deposit Cu
`=(63.5)/(2xx96500)xx900=0.296g`

4 views

Related Questions